Az MILAB szakmai és adminisztratív vezetését a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), az ország legnagyobb informatikai kutatóintézete végzi. Feladata az alap- és alkalmazott kutatás az informatika- és kapcsolódó tudományok kiválasztott területein, a tudás- és technológia transzfer, közreműködés kutatási eredményeik innovációjában. Az intézet fontos szerepet játszik az egyetemi és posztgraduális képzésben, szoros kapcsolatot tart a hazai gazdálkodó szférával, és jelentős szerződésállománnyal rendelkezik. Az intézet számos nemzetközi, elsősorban európai kapcsolatot ápol. Az intézet munkatársainak létszáma több mint 250, ebből mintegy 170 fő a kutató. A kutatási eredményekből évente mintegy 300 tudományos közlemény születik.
A SZTAKI üzemelteti az MILAB Projektirodát, amely a belső és külső partnerek közötti kapcsolattartást, az ipari, társadalmi, kormányzati igények becsatornázását, pályázati források figyelését, EU és nemzetközi együttműködési lehetőségeket keres, rendezvényeket, szakmai napokat, demonstrációkat szervez.
A SZTAKI több kiemelt projekttel, Nemzeti Laboratóriummal (autonóm rendszerek, egészségügy, Ipar 4.0, …) való együttműködést koordinál.
Kiemelt projektek
CO-VERSATILE H2020 emergency program project to combat COVID (2020-2024)
A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) vezetésével 21 tagú uniós COVID-projekt indult az európai gyártóipar és beszállítói láncok rugalmasságának növelésére, a létfontosságú orvosi eszközökre és védőfelszerelésekre összpontosítva. A 24 hónapos nemzetközi projektre 5,4 millió euró támogatást ítélt meg az EU.
A projektet a SZTAKI koordinálja - ilyen szerepet a COVID-19 elleni küzdelemben egyedüliként kapott az Európai Unióhoz 2004 után csatlakozott tagországok (EU13) közül. A projekt vezetője Lovas Róbert, a SZTAKI igazgatóhelyettese. A SZTAKI koordinálásával a CO-VERSATILE kutatás-fejlesztési projektben olyan digitális környezetet és folyamatokat alakítanak ki a partnerek segítségével, amivel rugalmasan, akár 48 óra alatt átállíthatók, átcsoportosíthatók - az egyébként más termékeket előállító - gyártási kapacitások, ha rendkívül nagy mennyiségű orvosi berendezésre, védőeszközre lenne szükség.
A TU Berlin által irányított és 2014 év végére top level Apache projektté előlépett Flink rendszer célja az európai alternatíva és általában az európai Data Science megteremtése az adatfolyam alapú feldolgozások területén. Többek között a Portugál Telekom és a Rovio (az Angry Bird játékot fejlesztő finn vállalat) mint felhasználó számára olyan eszközt fejlesztettünk, amely csökkenti a részben historikus, részben azonnali választ igénylő adatok feldolgozásának komplexitását, fejlesztési és fenntartási költségét. A csoportunk a kutatások egyik meghatározó szereplője. A STREAMLINE H2020 projekt keretében kiemelt feladatunk az adatfolyamok, azaz a nagy sebességgel érkező és azonnali feldolgozást igénylő adatok feletti gépi tanulás megoldása. Az Európai Bizottság Innovációs Radarjára került a SZTAKI és AlticeLabs (Portugal Telecom kutatási részlege), IPTV ajánló rendszer közös megoldása, valamint a DFKI-val és RISE SICS-el közösen továbbfejlesztett Apache Flink Platform.
A kiber-fizikai termelési rendszerek kiemelkedő tudásközpontjának az EPIC Kiválósági Központ célja az innovációs folyamat felgyorsítása, ipari megoldások létrehozása, magasan kvalifikált szakértők új generációinak kinevelése, valamint többféle iparágaknak hátteret biztosító, fenntartható és versenyképes gyártási ökoszisztéma kialakítása mind hazánkban, mind Európában. Az MTA SZTAKI, mint elsősorban alapkutatási intézmény, már 2001-ben elnyerte az EU Kiválósági Központ címét, melynek továbbfejlesztése a projekt egyik fő célja. A közös kezdeményezés másik alapja az innováció és tudástranszfer fejlesztése, amely az MTA SZTAKI és a német Fraunhofer Társaság közti másfél évtizedes együttműködésre épül. Az EPIC Kiválósági Központban az MTA SZTAKI és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói által kidolgozott alapkutatási eredmények lehető legszélesebb körű felhasználása a Fraunhofer Társaság alkalmazott kutatási intézethálózatával együttműködésben történik.