2020. november 5-én online webinar keretében tartottak prezentációkat a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium partnereinek, és további szervezetek kutatói, hogy tudósok és iparági partnerek előtt beszéljék át a nyelvtechnológia, valamint az automatizált ügyintézési és -kommunikációs rendszerek kihívásait. Ezek a mesterséges intelligencia széleskörű alkalmazásával áthidalhatók ugyan, de az idiómákat nem egyszerű megtanítani a gépeknek.
Szertics Gergely – Nyelvi transzformatív
Szertics Gergely, a Digitális Jólét program állandó szakértője a magyarul működő nyelvi rendszerek automatizálásának komplexitásáról tartott előadást, bemutatva az MI stratégiában definiált Automatizált ügyintézés magyar nyelven című transzformatív program fő moduljait, tervezett kapcsolódási területeit és várható hasznait a koalíciós tagok számára.
Feldmann Ádám – Nagyméretű mesterséges intelligencia modellek létrehozása felhő alapú környezetben
Feldmann Ádám, a Pécsi Tudományegyetem munkatársa egy olyan pipeline-t ismertetett, ami segíthet a az új, főként nyelvtechnológiához köthető, nagyméretű modellek hazai adaptációjában. Mivel ezek a nagyméretű modellek inkább keretrendszerként funkcionálnak, a képességeik kiaknázására és fejlesztésére igényre szabott infrastruktúrára van szükség.
Farkas Richárd – Alkalmazható szemantikai és 'hibrid intelligencia' kutatások a MILAB-ban
Farkas Richárd, a Szegedi Tudományegyetem kutatója bemutatta a MILAB jelenlegi nyelvtechnológiai alkalmazásait, miközben azt is ismertette, milyen további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy ezek az alkalmazások iparági szinten is széles körben elterjedhessenek. Kihívást jelent többek közt a nyelvi szemantika gépi fordítása, valamint a mélytanul algoritmusok területenkénti személyre szabása.