A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) a rendvédelem, a magyar államigazgatás széles tevékenységi körrel rendelkező szervezete. Az NBSZ feladatkörének változatossága és számossága, a munkafolyamatok komplexitása, a technológiák robbanásszerű változása megköveteli, hogy az NBSZ a teljes szolgáltatási területén folyamatosan keresse, ismerje az új eljárásokat, technikai módszereket. Az NBSZ által végrehajtott feladatok eredményességéhez szükséges azonban, hogy ne csak ismerje, hanem megfelelő külső kapacitások, tudásközpontok, kutatási partnerek bevonásával, irányításával részese legyen a szolgáltatási portfóliójába tartozó, szorosan a feladatokhoz kapcsolódó kutatásoknak, technológiák fejlesztésének.
A szervezet kutatási stratégiája, négy fő tevékenységi ágának – rendvédelmi és nemzetbiztonsági szervezetek speciális feladatainak támogatása; kibervédelem, kiber- és információbiztonsági; szakérői tevékenység; valamint a kibervédelemmel és a biztonsági okmányok előállításával / védelmével összefüggő hatósági tevékenységek – minden elemét szolgálja.
A kibervédelem területén, az EWS (korai figyelmeztető rendszer) illetve a biometrikus azonosítás során már ma is alkalmazzuk a mesterséges intelligencia alapú megoldásokat. A jövőben – úgy a védelmi erőforrások szűkössége, mint a kibertámadások egyre növekvő száma és kifinomultsága, és a növekvő adat mennyiség miatt – egyre erőteljesebb lesz az M.I. szerepe.
Az államigazgatásban, a kritikus infrastruktúrák üzemeltetése terén (ide értve a telekommunikáció egyes területeit), a nemzetbiztonság, a rend- és honvédelem területén alkalmazandó M.I. alapú megoldások esetében kiemelten fontos ezek mélyebb ismerete, és olyan alkalmazási iránymutatások kidolgozása, mely támogatást nyújthat az alkalmazást tervező szervek/szervezetek számára a megfelelő, a legnagyobb biztonságot nyújtó megoldások kiválasztásában, illetve a kapcsolódó fejlesztések során..
Az M.I. különösen szakértői és kibervédelmi tevékenységeink során, nem csak szolgáltatásaink minőségi javulását eredményezheti, de szükségszerűen alapja lesz egy hatékonyabb, Magyarország (és az Unió) biztonságát új szintre emelő védelmi-ökoszisztémának.
Kiemelt projektek
NBSZ Kiberbiztonsági Kutató Központ (NBSZ KKK) létrehozása
A kiberbiztonsági események észlelése, elemzése, valamint a megfelelő ellenintézkedések megtétele a legkorszerűbb technológiák és módszerek alkalmazását követeli meg, ezért a 2019.-ben született kormányzati döntés szerint az NBSZ keretein belül olyan kutató-fejlesztői képességet kell létrehozni, amely a számára kijelölt nemzeti tevékenységeket, illetve nemzetközi (EU-s) kötelességeket támogatni tudja.
A globális kibertérből érkező fenyegetések fokozódása és az elektronikus információs rendszerek egyre szélesebb körű használata nélkülözhetetlenné teszi a kiberbiztonság szervezetrendszere illetve eszköztára, valamint a vonatkozó jogi környezet új igényekhez való igazítását.
A Közigazgatási Kibervédelmi Eszköztár (Fehér Könyv) egy élő, folyamatos frissítés alatt álló ajánlásgyűjtemény.
Az állami és önkormányzati szervezetek, valamint a létfontosságú infrastruktúrát üzemeltető szervezetek információs rendszerei tekintetében az NBSZ Nemzeti Kibervédelmi Intézete (a továbbiakban: NBSZ NKI) látja el a kibertérből érkező támadásokkal és fenyegetettségekkel közvetlenül foglalkozó eseménykezelő központ (CSIRT) működtetésének feladatait, továbbá végzi a védendő szervezetek által üzemeltetett infokommunikációs rendszerek gyenge pontjainak feltárását, az adott rendszer védelmi képességek tesztelését (sérülékenység vizsgálat).
A Fehér Könyv célja, hogy segítséget nyújtson a felhasználóknak, az informatikai üzemeltetőknek és vezetőknek, annak érdekében, miként növelhetik a meglévő biztonsági szintet, csökkenthetik a kockázatoknak való kitettséget, illetve milyen elvárt magatartásformát javasolt követniük.