
A mesterséges intelligencia (MI), az adattudomány és a robotika területein Európának koherens tervre van szüksége, hogy megőrizze globális vezető szerepét az üzletben és a kutatásban is. A gazdaságban (minden szektorban) egyre fontosabbá váló, meghatározó technológiák ezek, mi több, a társadalmunkat is jelentősen befolyásolják. Európa jövője az erős technológiai kapacitás függvénye, valamint, hogy képes-e támogatni az európai értékeket a jelenlegi üzletek fejlesztése és újak létestése érdekében.
Európa víziója, hogy az emberközpontú és megbízható MI vezetője legyen, olyannal, ami az európai értékekkel és jogszabályokkal egyaránt kompatibilis. Ahogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is fogalmazott évértékelő beszédében: „Európának vezetnie kell a digitális szférát, különben másokat kell kövessen, akik helyettünk állítják fel a standardokat. Gyorsan kell cselekednünk” – ez különösen az adattudomány és a mesterséges intelligencia területén fontos.
Ennek érdekében a Big Data Value Association (BDVA), a Confederation of Laboratories of Artificial Intelligence in Europe (CLAIRE), a European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS), a European Association for Artificial Intelligence (EurAI), valamint a European Robotics Association (euRobotics) egyesítették erőiket, hogy hatékony innovációs ökoszisztémát építsenek ki, illetve vezessék az európai kiválósági kutatásokat. Az Európai Bizottság közreműködése, illetőleg a Big Data Value Partnership (BDV PPP) és Partnership for Robotics in Europe (SPARC) alapjain új együttműködés jött létre: az Artificial Intelligence (AI), Data and Robotics Partnership, avagy az MI-t, az adattudományt és a robotikát magába foglaló partnerség. Ez egyike a Horizon Europe által elővezetett és társszervezett együttműködéseknek, ami a felhasználói iparágakat, a közszférát és a társadalmat egyaránt célozza.
„Ez az együttműködés a szóban forgó technológiák kínálta lehetőségekkel fokozza az innovációt, a megértést és az elfogadást. Támogatni fogja a kutatás-fejlesztést és telepítést, a gyakorlati alkalmazások implementálását, a nyilvános és privát befektetéseket, hogy egyaránt gazdaságos, technológiai és társadalmi értékeket teremtsen az üzletek, a polgárok és a környezet számára.”
A BDVA, CLAIRE, ELLIS, EurAI és az euRobotics nagy örömmel jelentik be, hogy elkészült az együttműködés stratégiai innovációs- és fejlesztési agendája – hivatalos nevén Joint Strategic Research Innovation and Deployment Agenda (SRIDA), ami itt olvasható. Az öt tagszervezet széles körben egyeztetett iparági szereplőkkel, egyesületekkel, kutatócsapatokkal és tudósokkal, egész Európát lefedő kérdőívek, workshopok és írásos hozzájárulások felhasználásával.
A 2019-es SRIDA-hoz képest az egyesített változat számos frissítést tartalmaz, ide értve három specifikus Deep Dive szekciót, amik az MI-ről, az adattudományról és a robotikai kutatásokról, csakúgy, mint az Európára váró innovációs kihívások listájának bővítéséről. Ezen felül további részleteket kínál befektetési területeket (Investment Areas – IA) és a Horizon Europe ernyője alá tartozó lehetséges együttműködéseket, kezdeményezéseket és közösségeket illetően. Az új SIDRA 2021. januárjától szabályozza az AI, Data and Robotics Partnership működését.
A SRIDA harmadik változata itt olvasható.