A virtuális bírósági tárgyalások technikai kivitelezése már a Covid-19 megjelenése előtt megkezdődött, azonban az online tárgyalások szerepe a pandémia alatt jelentősen felértékelődött, hiszen annak legerősebb hullámai idején ez volt a kizárólagos módja a bírósági eljárások lefolytatásának, ezzel az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosításának.
A szakirodalmi diskurzusban egyre inkább az a nézet kezd uralkodóvá válni, hogy az online bírósági tárgyalások nem csupán a rendkívüli körülményekre való átmeneti reflexiót jelentik, hanem a jövőben a korábbinál nagyobb súllyal képezik majd részét az igazságszolgáltatás működésének, lebonyolításukban pedig egyre fontosabb szerep jut majd a mesterséges intelligencia alapuló technológiáknak. Az online bírósági eljárások alkalmazása ugyanakkor számos alkotmányossági dilemmát vet fel, a workshop első fél órájában a Jogtudományi Intézet három kutatója különféle (európai, ázsiai, és amerikai) alkotmánybírósági vagy legfelső bírósági döntések felelevenítésével nyújtanak bepillantást a vonatkozó alkotmányossági gyakorlat legújabb tendenciáiba. Az előadást követően kerekasztal beszélgetésre kerül sor, amelynek során a téma neves szakértői helyezik tágabb kontextusba az addig elhangzottakat.
Helyszín:
Társadalomtudományi Kutatóközpont, Jogtudományi Intézet, 1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4., T. épület, fszt., valamint Zoomon keresztül, amelynek elérhetősége a regisztrált résztvevőknek kiküldésre kerül.
Program:
• 10.00-10-30: a virtuális bíróságokkal kapcsolatos legújabb bírósági gyakorlat (vitaindító előadás: Chronowski Nóra [TK JTI tudományos főmunkatárs], Szentgáli-Tóth Boldizsár [TK JTI tudományos főmunkatárs], Bor Bettina [TK JTI, tudományos segédmunkatárs], utána rövid vita)
• 10.30-12.00: kerekasztal beszélgetés: a virtuális bíróságok perspektívái különös tekintettel a mesterséges intelligencia alapú szoftverek térnyerésére: globális és hazai távlatok (Homoki Péter ügyvéd; Pálfi Dóra, OBH, bírósági titkár; Ződi Zsolt [NKE ITKI], tudományos főmunkatárs)
A rendezvény a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium, valamint a 138965. számú NKFIH pályázat keretében valósult meg, az Európai Unió RRF-2.3.1-21-2022-00004 projekt, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával.