Automatizált ügyintézés és nyelvtechnológia - MIK Technológia és Biztonság munkacsoport webinár
„A magyar emberek nyilvánvaló igénye marad a digitális korban az is, hogy anyanyelvükön kommunikáljanak. A nyelvtechnológia fő célja, hogy lehetővé tegye a természetes emberi nyelven való kommunikációt a gépekkel. Tehát például azt, hogy beszéd útján kérdezhessünk valamit egy gépi tudakozórendszertől, s hogy az megértve a kérést, előkeresse a kért információt (hol van a közelben posta, mikor és honnan indul vonat Belgrádba? stb.) és természetes nyelven válaszoljon.”
Az idézet egy 2012-es újságcikkből való, és ez azt mutatja, hogy a probléma, illetve az igény nyolc évvel ezelőtt sem volt más, mint ma. Azóta a technológia sokat fejlődött, vannak piaci alkalmazások, azonban még korántsem beszélhetünk teljeskörű magyar megoldásokról. A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Stratégia egyik célkitűzése, hogy 2030-ra az ügyintézés 60%-a elektronikusan, önkiszolgáló módon történik.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt az „Automatizált ügyintézés és nyelvtechnológia” webinárra, ahol Szertics Gergely a Digitális Jólét Program szakértője fog beszélni a stratégiában definiált „Automatizált ügyintézés magyar nyelven című transzformatív program” lebontásáról, fő moduljairól és tervezett kapcsolódási területeiről és várható hasznairól a koalíciós tagok számára.
Dr. Feldmann Ádám egy olyan, már kialakításra került pipeline-t fog bemutatni, melynek funkciója, hogy az új, főként a nyelvtechnológiához köthető, nagy méretű modellek hazai adaptációja/előállítása rövid idő alatt megtörténhessen.
Dr. Farkas Richárd a MILAB keretében futó nyelvtechnológiai alkalmazásokat mutatja be, kiemelve azt, hogy milyen nyelvtechnológiai kutatásokra van szükség ahhoz, hogy ezek az alkalmazások valós ipari környezetben is használhatók legyenek, méghozzá minél magasabb szövegértelmezési képességgel.
Program:
15:00 – 15:10 Köszöntő, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium kutatási területeinek, alprojektjeinek bemutatása – Érdi-Krausz Gábor, MI Koalíció és MI LAB
15:10 – 15:40 Nyelvi transzformatív – Szertics Gergely, Digitális Jólét Program
15:40 – 16:10 Nagyméretű mesterséges intelligencia modellek létrehozása felhő alapú környezetben – Dr. Feldmann Ádám, Pécsi Tudományegyetem
16:10 – 16:40 Alkalmazható szemantikai és 'hibrid intellgencia' kutatások a MILABban – Dr.Farkas Richárd, Szegedi Tudományegyetem
A Mesterséges Intelligencia Koalíció célja az ismeretterjesztés mellett, a minél hatékonyabb partnerségek kialakításának segítése a MI Stratégiában megfogalmazott célok elérése érdekében.